• تهران-شمیران-چیذر-میدان امام‌زاده علی‌اکبر-کوچه بهمن پور-کوچه غلامی-پلاک 1
  •  همه روزه از ساعت 16 تا 20
  • 326 91 226 021
  • پرستار
  • روانشناس
  • پزشک
ماده مخدر تریاک

دراين مقاله قصد داريم به صورت گذرا و با نگاهي اجمالي يكي از قديمي ترين و شايع ترين مواد مخدر يعني ترياك را مورد بررسي قرار دهيم زيرا گفتني ها در مورد ترياك به قدري گسترده است كه به طور قطع نمي توان آن ها را در يك مقاله گنجانيد.سابقه استفاده از ترياك توسط انسان به گذشته هاي بسيار دور بر مي گردد ، آن قدر دور كه مي توان گفت از زماني كه انسان با طبابت و مقابله با بيماري ها آشنا شد با ترياك نيز به عنوان يك ماده دارويي آشنا شده است. به عنوان مثال در مصر باستان در حدود 4 هزار سال قبل از ميلاد استفاده از ترياك توسط طبيبان آن زمان مرسوم بوده است. در ديگر تمدن هاي باستاني نيز آن گونه كه تاريخ حكايت مي كند رد پاي ترياك را مي توان مشاهده نمود. اگر قدري به جلو بياييم و تاريخ قرون اخير و نزديك را بررسي كنيم.

 مي بينيم ترياك از حد و اندازه هاي يك ماده گياهي با استفاده هاي دارويي و سطحي ، پاي خود را فراتر گذاشته و به عنوان كالايي كه بسيار مورد توجه بوده است ، پا به ميدان مي گذارد تا جايي كه به خاطر آن مسائلي چون لشكركشي ها ، جنگ ها ، فتح سرزمين ها و غيره نيز مطرح مي شود. از مهمترين اين رويدادها مي توان به توليد ترياك در هندوستان توسط كمپاني هند شرقي و صدور آن به كشور چين كه در قرن نوزدهم باعث بروز چندين جنگ ميان دو كشور چين و انگلستان گرديد ، اشاره كرد. در آن زمان مصرف ترياك در بين چيني ها به شدت شيوع پيدا كرده بود و فروش ترياك توسط كمپاني هند شرقي در چين مهمترين و كلان ترين درآمد اين كمپاني محسوب مي شد. امپراطوري چين نيز كه متوجه تخريب ترياك در بين آحاد مردم خود شده بود هرزمان كه اقدام به مقابله يا ممنوعيت ورود ترياك مي كرد ، با جنگي سخت روبرو مي شد و معمولاٌ در اين جنگ ها شكست مي خورد. جالب است بدانيد كه جزيره تايوان را كشور چين به عنوان غرامت يكي از همين جنگ ها به طرف مقابل خود واگذار كرد كه در سال 2000 ميلادي مجدداٌ به چين واگذار گرديد. ترياك توسط هندي ها و چيني ها به بسياري از كشورهاي اروپا ، آمريكا و همين طور كشور خودمان رسوخ كرد. تاريخچه مصرف ترياك در كشور ما از زماني كه به عنوان يك پديده قابل بررسي است ، به حدود 200 سال قبل برمي گردد. زماني كه مردم براي مقابله با بيماري هايي مانند وبا ، ترياك مصرف مي كردند و پس از مدتي دچار مصرف دائمي آن شده و به آن اعتياد پيدا مي كردند.بررسي سير تاريخي مصرف اين ماده در كشورمان تا به امروز مطلبي نيست كه بتوانيم در اين نوشتار به آن به پردازيم اما آن چه كه براي ما مهم و قابل بررسي است جايگاه ترياك به عنوان يك ماده گياهي و دارويي و شناخت عوارض و خواص مثبت و منفي آن است .

ادامه مطلب...
گیاه تریاک

ترياك در مقايسه با مواد مخدر ديگر، خام ترين و كم تاثبرترين به شمار مي آيد. ترياك مايعي است شير مانند كه از گياه كال خشخاش بدست مي آيد. زماني كه اين مايع در معرض هوا قرار مي گيرد سخت شده و به ماده قهوه اي سوخته و يا سياه رنگي تبديل ميشود. شكل سخت شده آن معمولا" تدخين ميشود اما به طور خوراكي هم ميتوان از آن استفاده كرد. ترياك به طور معمول در كشور برمه و افغانستان كشت ميشود .

ترياك به چه شكل استفاده ميشود؟

در كشورهاي غربي امروزه ، ترياك به شكل پودري يا كلوخي به رنگ قهوه اي سوخته در دسترس مصرف كنندگان قرار ميگيرد. اين ماده يا تدخين شده و يا به صورت خوراكي يا تزريقي مورد استفاده قرار ميگيرد .

تاثيرات ترياك چيست؟

از آنجايي كه ساختار ترياك بسيار شبيه به ساختار مواد مخدر طبيعي بدن مي باشد در اثر استفاده مولكولهاي مخدر موجود در ترياك گيرنده هاي اعصاب را تسخير كرده و همان حس آرامش فاقد درد را در بدن توليد مي كند. اين ماده مخدر ابتدا باعث حس شادماني و سرخوشي شده اما با استفاده مكرر، بدن براي دسترسي به اين حالت به ميزان هرچه بيشتر از اين مواد نياز پيدا مي كند . سوء تغذيه، مشكلات تنفسي و افت فشار خون از جمله بيماريهايي هستند كه با اعتياد به ترياك در رابطه اند . ترياك ماده اي بسيار اعتيادآور است. در اثر استفاده از اين ماده اشتياق به مصرف چه جسماني و چه رواني بسيار سريع پيشرفت مي كند. خماري ناشي از ترياك باعث تهوع، آبريزش چشم، خميازه، سرمازدگي و يا عرق مي گردد .

حالت خماري بسيار ناراحت كننده و دردناك است.در واقع معتادين بيشتر براي جلوگيري از درد ناشي از خماري به مصرف آن ادامه مي دهند تا به دست آوردن حس سرخوشي نخستين و يا رسيدن به تعادل جسمي و رواني !

تاريخچه كشت و مصرف ترياك درغرب :

شواهد نشان مي دهد كه از 100 سال پيش از ميلاد مسيح يعني حدودا" 2100 سال پيش ترياك به عنوان دارويي محبوب به شكل شربت و يا حب مصرف خوراكي داشته است. اعتياد به ترياك از اواسط قرن 17 ميلادي به بعد كه به وسيله چيني ها به شكل تدخيني آن معرفي شد، به عنوان معضل اجتماعي مطرح شد. در قرن 18 ميلادي اعتياد به ترياك به حدي بالا گرفت كه چيني ها براي جلوگيري از كشت و خريد و فروش آن به كشورهاي غربي اقداماتي صورت دادند. همزمان ترياك راه خود را به كشورهاي اروپايي و شمال امريكا باز كرد تا جائيكه مصرف دارويي آن جاي خود را به اعتياد داد .

ادامه مطلب...

منوی کاربران

درمان های دارویی

درمان های غیردارویی

چه کسی آنلاین است؟

ما 38 مهمان و صفر عضو آنلاین داریم

به تارنمای مرکز درمان سوء مصرف مواد شرق آفتاب ( با مجوز رسمی وزارت بهداشت و درمان) خوش آمدید.

درباره کلینیک

مرکز درمان سوء مصرف مواد شرق آفتاب با مجوز رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

خدمات  :

  • درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست (متادون)
  • گروه درمانی و خانواده درمانی
  • استفاده از روش های نوین نوروفیدبک
  • درمان اعتیاد به انواع مواد توهم زا به روش ماتریکس تراپی

راه های تماس

آدرس ایمیل  :info [at] shargheaftab [dot] ir

شماره تماس  : 326 91 226 021

تلفن همراه    : 8452 152 0913

آدرس: تهران-شمیران-چیذر-میدان امام‌زاده علی‌اکبر-کوچه بهمن پور-کوچه غلامی-پلاک 1

پذیرایی: همه روزه از ساعت 16 تا 20